Sport

Avondhu GAA fixtures & results

Thursday, 21 March 2013
9:00 AM GMT



FIXTURES

Saturday, March 23

Health & Safety Services U21 A FC semi-finals: Mallow v Fermoy, Ballyhooly; Clyda Rovers v Mitchelstown, Shanballymore.

O'Sullivan-Lewis U21 B FC semi-finals: Bally Rovers v Buttevant, Doneraile; Kilworth v Mill Rovers, Glanworth (all 4pm).

Avondhu-Imokilly Div 1 HL: Castlemartyr v Killeagh, Castlemartyr, 5pm.

Div 3 HL: Milford v Ballyhooly, Milford, 3pm; Shanballymore v Kildorrery, Shanballymore, 4pm; Buttevant v Ballygiblin, Buttevant, 4pm; Churchtown v Kilshannig, Churchtown, 5pm.

Sunday, March 24

Cavanagh's Fermoy Avondhu-Imokilly Div 1 HL

Churchtown v Sarsfields, Churchtown 11am; Ballyhea v Harbour Rovers, Ballyhea, 12md; Ballygiblin v Dungourney, Ballygiblin 12md; Buttevant v Midleton, Buttevant 3pm; Shanballymore v Bride Rovers, Shanballymore 3pm.

Div 2 HL: Charleville v Ballyclough, Charleville, 3pm; Doneraile v Kilworth, Doneraile, 3pm; Fermoy v Castletownroche, Fermoy, 3pm; Newtownshandrum v Mallow, Newtownshandrum, 8pm.

Cork Colleges

Thursday March 21

Co U16 C FC quarter-final: Crosshaven v Mayfield, Ballygarvan, 11am.

Co U16 C FC quarter-final: Nagle CC v Col Diabheid, Minane Bridge, 12md.

Co U16 BFC semi-final: Youghal v Blarney, Cobh, 11.30am.

Vocational Schools

Thursday, March 21

Munster VS JBHC final

Carrick on Suir v Davis College Mallow, Ballygiblin, 12.30pm.

Co U14 A FC Boherbue Comprehensive v Clonakilty CC, Carrigadroichead, 12.30pm.

Friday, March 22

Senior A Girls football Co final: Boherbue Comp v Kinsale CS, Coachford 12.30pm.

Co U14 B FC: Beara CS v Bantry CS, Glengarriff, 12md.

RESULTS

Red FM Co SHL Newtownshandrum 0-15 Killeagh 0-11

Rochestown Park Hotel Co IHL

Div 1 HL Tracton 2-15 Kilworth 2-14

Newcestown 0-15 Ballyhea 2-8

Div 2 HL Fermoy 0-19 Aghada 0-14

Watergrasshill 3-14 Mallow 0-7

Div 3 HL Kildorrery 4-10 Dromina 1-7

Milford 1-15 Barryroe 2-12

Health and Safety Services U21 AFC quarter-finals

Mallow 3-10 Charleville 3-9

Fermoy 1-11 Kilshannig 0-7

O'Sullivan-Lewis (Mitchelstown) U21 BFC quarter-finals

Buttevant 0-8 Kildorrery 0-6

Bally Rovers 5-7 Doneraile 0-7

Cavanaghs Fermoy Avondhu-Imokilly Div 1 HL

Buttevant 1-12 Dungourney 0-8

Newtownshandrum 2-19 Bride Rovers 4-7

Div 2 HL Araglin 2-13 Castletownroche 2-8

Div 3 HL Shanballymore 2-16 Churchtown 1-12

Shanballymore 2-16 Kilshannig 2-13

Killavullen 1-12 Ballygiblin 1-7

 

 

 

blog comments powered by Disqus